Video sadržaj je moćan alat za prenošenje informacija i vrlo je učinkovit u povezivanju s korisnicima jer prenosi poruke vizualno-akustičnim metodama, što rezultira većom angažiranošću korisnika koji su spremni poduzeti akciju. YouTube platforma sadrži ogromnu bazu podataka zato što je količina prometa znatno velika, broji više od milijardu posjeta mjesečno te više od 400 učitanih sati u minuti.
Kroz ovaj blog, saznat ćete kako iskoristiti puni potencijal YouTube platforme za ostvarenje svojih marketinških ciljeva:
Potrebne su vam usluge Google oglašavanja koje uključuju YouTube oglašavanje? Kontaktirajte online našu agenciju za internet oglašavanje ili nas nazovite na +385 (0)99 368 6979.
YouTube je postao nezaobilazna platforma za oglašavanje jer donosi niz prednosti koje mogu značajno unaprijediti uspjeh i vidljivost vašeg brenda. Najveća je platforma za dijeljenje video sadržaja te nudi priliku za dosezanje široke publike diljem svijeta.
Kada postavljate YouTube oglase, uzmite u obzir da će ih gledati upravo ona publika koju vi odaberete. Tako svoju ciljanu publiku možete odabrati prema tome što gledaju, koliko dugo, na kojim uređajima, gdje se nalaze i sl.
YouTube oglašavanje je dio Google oglašavanja, čime oglašivači imaju mogućnost prilagoditi svoju kampanju prema vlastitim ciljevima na Google Ads platformi. Uključuje sljedeće aktivnosti:
Prije samog pokretanja oglasa bitno je znati što se želi postići. Na taj se način usklađuje tekst oglasa, video sadržaj, publika i ostale komponente bitne za vaš oglas. Kada govorimo o odabiru ciljane publike, YouTube omogućuje precizno ciljanje prema demografskim podacima poput dobi, spola i lokaciji te prema ponašanju publike i njihovim interesima. Ovakav pristup omogućuje vam da svoje oglase prikazujete samo onoj publici koja će najvjerojatnije biti zainteresirana za vašu ponudu i poduzeti akciju.
Nakon što ste definirali ciljanu publiku, potrebno je odabrati format oglasa koji će najbolje odgovarati vašim marketinškim ciljevima. S obzirom da je raznolikost formata oglasa na YouTubeu velika, važno je prepoznati koja će vrsta YouTube oglasa najbolje odgovarati vašoj kampanji.
Bitno je odrediti proračun koji se želi potrošiti i odrediti svoje licitacije. Licitacija se određuje prema tome koliko ste spremni platiti za prikazivanje oglasa ovisno o vašoj konkurenciji, definiranim ciljevima, vrsti oglasa i njegovoj kvaliteti. Postoji nekoliko vrsta licitacija:
CPC licitacija označava način plaćanja kojim oglašivači plaćaju oglas samo kada korisnik klikne na njega. U tom slučaju, oglašivači sami postavljaju iznos koji su spremni platiti za svaki klik na svoj oglas. Tada se odvija aukcija na temelju ponuda koje su izdali oglašivači i relevantnosti njihovih oglasa, te se bira koji će se oglas prikazivati korisnicima.
Cost per view licitacija se koristi za TrueView oglase na YouTubeu. U prijevodu, takve oglase oglašivači plaćaju samo kada se oni pogledaju ili korisnici stupe u direktnu interakciju s oglasom. Kao i kod CPC licitacije, oglašivač bira koliko je spreman platiti za jedan pregled svog oglasa, a potom sudjeluje na aukciji za prikazivanje oglasa.
CPM licitacija se koristi kada oglašivači plaćaju svoje oglase na temelju broja prikaza oglasa u tisućama. U tom slučaju oglašivači plaćaju određeni iznos za prikazivanje svog oglasa kada on prijeđe broj od 1000 pregleda, bez obzira je li došlo do klikanja na oglas ili ne. Kao i svaka licitacija, aukciji se odvija na temelju ponude oglašivača i relevantnosti oglasa.
Oglasi koji se kreiraju trebaju biti privlačni, informativni i prilagođeni odabranom formatu na koji ciljate. Mogu se koristiti različiti elementi poput videozapisa, slika, teksta koji uključuje poziv na akciju i slične komponente.
Nakon što je oglas kreiran, počet će se prikazivati onim korisnicima koji odgovaraju ciljanoj publici prema određenim kriterijima i licitacijama. Ovisno o odabranoj vrsti YouTube oglasa, oglas se može prikazivati prije, tijekom i nakon videozapisa ili u obliku bannera na YouTube platformi.
Kada se pokrene YouTube kampanja, bitno je kontinuirano analizirati i pratiti rezultate te optimizirati oglase. Broj prikazivanja, stope angažmana i konverzija te ROI (povrat na investiciju) se mogu se pratiti pomoću alata za analitiku. Na temelju dobivenih podataka moguće je prilagoditi kampanje kako bi se postigli kvalitetniji rezultati.
Ova vrsta YouTube oglasa jedna je od najpopularnijih formata YouTube oglasa. Ovakvi se oglasi prikazuju prije, tijekom ili nakon videozapisa gdje korisnici imaju mogućnost preskočiti oglas nakon 5 sekundi prikazivanja. Zbog toga je važno da se u tih 5 sekundi kreira što zanimljiviji sadržaj kako bi zainteresirao korisnika, zadržao ga na oglasu i pokrenuo na akciju. Prednost TrueView oglasa je što ga oglašivač plaća samo ako korisnik pogleda oglas najmanje 30 sekundi ili napravi interakciju (npr. klik na poveznicu).
Primjer: Njuškalo YouTube oglas
Umetnuti oglasi koji se ne mogu preskočiti traju do 15 sekundi, i reproduciraju se prije, tijekom ili nakon drugih videozapisa. Gledatelji nemaju opciju preskakanja oglasa prije nego on završi. Umetnuti oglasi koji se ne mogu preskočiti upotrebljavaju licitiranje s ciljanim CPM-om (Cost per mille), stoga se naplata vrši na temelju pojavljivanja. Cilj ovakvog oglasa je ukazati na svijest o brendu, čime nastaje veća vjerojatnost da će se oglas u cijelosti prikazati i potaknuti gledatelje na razmatranje.
Primjer: Bepanthol YouTube oglas
Bumperi oglasi predstavljaju najkraći oblik YouTube video oglasa gdje se pojavljuje samo u 6 sekundi. Reproduciraju se prije ili tijekom videozapisa i ne mogu se preskočiti. Odlični su za brzo prenošenje poruke ili za stvaranje svjesnosti o brendu no, treba dobro iskoristiti tih 6 sekundi te naglasiti samo one komponente koje želite da vaša publika zapamti. Bumper oglasi koriste licitiranje CPM (Cost per mille) odnosno, oglašivač plaća kada oglas generira tisuću pregleda.
Primjer: Glovo YouTube oglas
U trenutku kada korisnik uđe na YouTube platformu pojavljuje mu se Masthead oglas. Masthead oglasi nalaze se na vrhu YouTube početne stranice što im pruža veliku vidljivost te ističe brend. Takav oglas automatski se reproducira bez zvuka i potrebe da se na oglas klikne, dok korisnik ne odluči omogućiti pojavu zvuka tijekom reproduciranja oglasa. Masthead oglasi koriste CPM licitiranje za plaćanje oglasa.
Primjer: Hunting App YouTube oglas
In-feed oglasi se pojavljuju unutar feeda na YouTubeu ili na listi videozapisa. Integrirani su u prikazani sadržaj te se mogu prikazivati u obliku kartica slika ili videozapisa. Ne pojavljuju se tijekom prikazivanja videozapisa već samo kada je korisnik na početnoj stranici YouTube-a ili traži određeni videozapis. Za razliku od Masthead oglasa, na In-feed oglase korisnik mora kliknuti kako bi se reproducirali. Cilj takvog oglasa je da gledatelj klikne na oglas i pogleda ga, kako bi poduzeo sljedeće korake interakcije s brendom koji se oglašava. In-feed oglasi se obično naplaćuju prema CPM (cost per mille), CPC (cost per click) ili CPV (cost per view) modelu.
Primjer: Peugot YouTube oglas
Shorts oglasi pojavljuju se tijekom reproduciranja shorts videozapisa na YouTube platformi. Karakteristični su po tome što su kratki i dinamični. Prikazuju se kao dio izvornog Shorts sadržaja te se pojavljuju između videozapisa ne prekidajući iskustvo gledatelja. Oglasi u Shorts videozapisu su vertikalni, prilagođeni zaslonu pametnih telefona. YouTube koristi specifičan model podjele prihoda za ovaj format, gdje dio prihoda od oglasa ide kreatorima Shorts videa na temelju broja pregleda ili klika.
Primjer: Yousician YouTube oglas
Ovakav tip oglasa odnosi se na oglase koji se ne prikazuju u samom videozapisu, već izvan. Oglasi izvan videozapisa dizajnirani su za mobilne uređaje i prikazuju se na različitim pozicijama unutar mobilnih aplikacija. Oni se mogu pojaviti u obliku bannera, međuprostornih oglasa, oglasa u feedu, kao i u nativnim formatima. Također, ovi oglasi mogu biti prikazani u portretnom načinu rada ili preko cijelog zaslona, pružajući različite mogućnosti za privlačenje pažnje korisnika dok pregledavaju sadržaj na svojim mobilnim uređajima. Oglasi izvan streama naplaćuju se na temelju cijene po tisuću vidljivih pojavljivanja (vCPM).
Primjer: Philips YouTube oglas
Kako biste započeli s YouTube oglašavanjem, pratite ovih 6 koraka:
Kontaktirajte nas online klikom na gumb ispod ili nazovite broj: +385 (0)99 368 6979.